nawóz naturalny do warzyw

2020-08-03

Nawóz naturalny do warzyw, a zajmowanie się roślinami

Gdy brakuje nam doświadczenia, pierwsze zakupy zaplanujmy w szkółce lub specjalistycznym centrum ogrodniczym.


Nawóz naturalny do warzyw, a sadzonki

W wypadku drzew i krzewów szczególnej wagi nabierają odmiany, które znacznie różnią się między sobą po-krojem i siłą wzrostu. Gatunki sprowadzane zwykle nie są tak odporne jak rodzime i odmiany wyselekcjonowane w Polsce. Szkółkarze oferują trzy rodzaje sadzonek drzew i krzewów: z gołym korzeniem, z bryłą, inaczej balotowane, oraz kontenerowe, czyli w pojemnikach. Warto także zdecydować się na nawóz naturalny do warzyw https://gardenstart.pl/pol_m_Nawozy_Do-uprawy-ekologicznej-175.html.


Najtańsze są sadzonki bez bryły, z odkrytym korzeniem, ale mają też najkrótszy okres sadzenia, tylko w fazie spoczynku, czyli wczesną wiosną i późną jesienią. Te sadzonki musimy posadzić zaraz po zakupie. W tym samym okresie sadzimy rośliny w balocie, z bryłą korzeniową owiniętą siatką lub workiem jutowym. Uprawia się je w gruncie i wykopuje tuż przed sprzedażą. Wiele osób w tym aspekcie kieruje się na nawóz naturalny do warzyw.


Najdroższe, ale prawdopodobnie uprawiane przez cały rok, są sadzonki, które od początku są uprawiane w pojemnikach i dostarczane w ten sposób. W każdym przypadku dokładnie zbadamy pierwotną przyczynę. Sprawdzamy, czy wyglądają zdrowo i czy są gęste. Także odwrotnie, w przypadku sadzonek z gołym korzeniem kula korzeniowa roślin głosujących powinna być zwarta. Proporcje części naziemnej i podziemnej są zbliżone. Wybieramy gęste krzewy i drzewa o prostych i pełnych pniach. Kupujemy tylko drzewa iglaste w formie bloków lub pojemników. Dzieje się także to w przypadku, gdy stawiamy na nawóz naturalny do warzyw.


Przed sadzeniem zwilżyć korzenie wszystkich sadzonek i podlać je lub włożyć do wody. Wyjmij roślinę z pojemnika. Jeśli korzenie utworzą na dnie gęsty splot, poluzuj go palcami lub przytnij trymerem. Pozostaw wiązane sadzonki w łóżku. Skróć korzenie wszystkich roślin bez grudek i odetnij uszkodzone korzenie.


We wcześniej przygotowanej glebie wykopujemy dół dwukrotnie większy niż system korzeniowy rośliny. Wybraną ziemię w zależności od jej struktury wzbogacamy: domieszką kory, torfu, żyznej gleby ogrodniczej, piasku. Sadzonki drzew i krzewów liściastych z nagim korzeniem umieszczamy na spulchnionym kopczyku ziemi. Korzenie rozkładamy na boki i podsypujemy pozostałą glebą. W trakcie roślinę lekko podciągamy, by mogła wyprostować korzenie.